Podzim je pokládán za nejvíce depresivní období. Zima, déšť, mlha, nedostatek světla… S touto dobou přichází i téměř všudypřítomné rady, jak mít dobrou náladu. Dočteme se, proč nemáme být smutní, ale málokde se dočteme, že občas smutek potřebujeme.

http://autumncozy.tumblr.com/

„Smutek má svoji hloubku; štěstí je mělké.“
Osho

Bez tmy bychom si nevážili světla, bez hladu jídla a bez smutku radosti. Špatná nálada není dobrým permanentním společníkem, ale čas od času… Zní to šíleně? Málokdo vám poradí: Buďte smutní, když to potřebujete. Klesly by tím tržby psychologům, koučům, prodejcům alkoholu atd., ale věřte, že není nic špatného na tom, nemít občas svůj denVždyť jak by vznikla slavná umělecká díla, kdyby byl splín přísně zakázán? Mnozí umělci právě ze svých tmavých dnů těží, někteří to ve finále dokáží obrátit i v humor!

„Každý člověk na světě prochází přes údolí i vrcholy
– v práci i v osobním životě. To je naprosto přirozený běh věcí.“
Spencer Johnson

Jak se ve smutku naučit chodit a nepropadnout mu?

Čas: Nic se nesmí přehánět. Užít si svůj (špatný) den v pyžamu, u televize či knihy, s hromadou jídla nám může prospět. Když máme takový týden, je to už ale problém (čas sáhnout po motivační knize, filmu, osobě).

Místo: Domov poskytuje to správné zázemí, kde můžeme dát volný průběh svým emocím. Vhodná jsou ale i další místa: v přírodě, na chatě… zkrátka tam, kde je KLID, bezpečno a cítíme se dobře. Kde se můžeme bez výčitek zamračit a nerušeně si brumlat. Ve společnosti držme své negativní emoce na uzdě. Není přeci v našem, ani cizím zájmu šířit chmury.

Průběh: Dát si nohy na stůl, zapálit krb a dopřát si doušek Whisky, nebo se zachumlat do deky, popíjet horkou čokoládu a sledovat film… Takový proces a jemu podobné přinesou uvolnění, uklidnění a chuť pro znovunabytí dobré energie. Výborné je také vyřádit se ve sportu (ideálně individuálním, abychom nikoho nezranili – pokud to není cílem). Ale shánění akčního letáku z pohřebního ústavu, byť by tam byly akční slevy, do vhodného průběhu nezapadá.

„Údolí proměníš ve vrchol, když objevíš a využiješ to dobré,
co je skryto ve špatných časech.“

Spencer Johnson

Závěr: Že ze smutnění nevzejde nic dobrého? Naopak! I v blátě se můžeme naučit klouzat… Nejdříve se v tom vyválíme, vyvztekáme, a pak si z toho uděláme legraci. Zahrnuje to poučení, seberozvoj, uklidnění i vybití. Srovnání myšlenek a relax – spojme si takové okamžiky s časem pro sebe. Vezměme si z toho jen to dobré. Může to být čas lenošení, mlsání a především zbavení se smutku tou nejprostší a nejúčinnější metodou: prostě si ho prožít.

„Chytré činy, které vykonáš ve špatných časech, vytváří budoucí dobré časy.“
Spencer Johnson

V tom, kým jsme, mají zásluhu nejen naše úspěchy a vrcholy, ale i to, jak se dokážeme chovat v případech, kdy neuspějeme, kdy jsme dole. Zvládání těžkých chvil formuje náš charakter stejně jako okamžiky normální či slunné. Nevytěsňujme je, naučme se je prožít, přežít a možná (závěrem) i trošku užít.

„Jsem slabý člověk, ale v mé slabosti je má síla; můj smutek mne nebolí,
má osamělost, to bude zároveň mé přemýšlení;
mé odříkání, to bude zároveň má čistota.“
Karel Čapek